Ako si vybrať webmastera pre svoj projekt?

Ak si netrúfate navrhnúť a pripraviť web sami, budete sa pravdepodobne poobhliadať po vhodnom partnerovi. Nájsť dobrého webmastera nemusí byť jednoduché. Nemali by ste okamžite siahnuť po prvom, čo sa vám ponúka. Ak máte na to čas a priestor, investujte čas a priestor a z každým z kandidátov si prejdite niekoľko základných bodov. Budete tak mať istotu, že sa vám investícia do webu vyplatí a nezostanú vám na konci projektu len oči pre plač.

Pýtajte si referencie… Vždy

Pri ktoromkoľvek nákupe sú referencie dobrou pomôckou. Nákup služieb nie je výnimkou. Ak hľadáte webmastera, vždy si od neho vyžiadajte zoznam projektov, na ktorých pracoval. Pozrite si jeho prácu online a nebojte sa kontaktovať ani dané firmy. Dajú vám presnejší obraz nielen o konečnom výsledku jeho práce, ale aj o jeho osobnosti, komunikácii, ochote pri spolupráci, či veciach, na ktoré si jednoducho treba dať pozor.

Webmaster bez referencií nemusí byť nevyhnutne nešikovný, no riskujete, že zaplatíte za prácu začiatočníka, že sa termíny natiahnu alebo nastane akýkoľvek iný problém.

Dajte si vysvetliť technológie

Hoci technológiám nerozumiete, nevyhýbajte sa tejto téme. Nechajte si vysvetliť ako bude web pripravený a ako sa bude ďalej udržiavať a zveľaďovať. Systémy, kde neviete pridať ani čiarku bez práce a zásahu školeného programátora môžu byť na začiatok lacnejšie, no pri postupných úpravách sa náklady nabalia a zaplatíte vo finále viac než ste chceli a plánovali. Webmater by mal byť schopný vysvetliť vám základné fungovanie systémov aj ich udržateľnosť. V záujem vlastného duševného zdravia a toho, aby ste si nakoniec na web nemuseli brať úver, venujte aj tejto oblasti pozornosť.

Overte si spôsob práce a chod projektu

Pýtajte sa, ako bude projekt prebiehať. Kto za čo zodpovedá, aká má byť vaša súčinnosť, ktoré časti preberie na seba webmaster a ako sa bude jeho práca kontrolovať. Celkový projektový plán je pomôckou pre obe strany a nemal by pri vývoji webu nikdy chýbať.

FOLLOW US