Chyby pri tvorbe webu, ktorých by ste sa mali vyvarovať

Ak ste sa rozhodli vytvoriť si webovú stránku sami, no nemáte ešte dostatok skúseností, veľmi ľahko môžete urobiť zopár školáckych chýb, ktoré vašu prácu značne devalvujú. Výsledkom bude v takom prípade web, ktorí užívatelia nebudú používať radi. Hoci vám sa bude páčiť, užívatelia ho odmietnu. Nie vždy však od nich zistíte prečo. Dobré je pamätať na niekoľko základných pravidiel, ktoré by mal užívateľsky priateľský web spĺňať.

Dostatočne veľké písmo

Jednou zo základných chýb pri tvorbe webu je nevhodne zvolená veľkosť písma. Text na webe by mal byť dobre čitateľný a dostatočne veľký. Je treba tiež pamätať na odlíšenie nadpisov a dôležitých pasáží voči štandardnému textu. Veľmi malý font si môžete dovoliť len pri nedôležitých krátkych poznámkach. Návštevník by nemal mať pocit, že číta poistné podmienky, ktoré sú obvykle natesnaná na jednom liste papiera.

Dobre čitateľné písmo

Písmo je naozaj veľmi dôležité. Rovnako ako jeho veľkosť, je pri tvorbe webu dôležitý aj jeho typ. Pozor na ozdobné písma, plné čačiek a ozdôb. Tie sa naozaj čítajú veľmi zle a navyše ich nie vždy prehliadač zobrazí správne. Pre bežné texty zvoľte ideálne nejaké štandardné bezpätkové písmo. Kreativitu môžete využiť v prípade nadpisov, či grafických pútačov, ktoré chcete na webe umiestniť.

Dobre zvolené riadkovanie

Ak ste vybrali dobré písmo, nechajte ho aj dýchať. Riadkovanie by nemalo byť príliš tesné, aby text nesplýval a čitateľ sa vedel na webe dobre orientovať. Z rovnakého dôvodu tiež riadky nerobte príliš dlhé. Pri čítaní blogu, ani pri čítaní popisu vašej firmy, či produktu by návštevník nemal mať pocit, že sleduje tenisový západ. Užšie odstavce sú pre celistvý text vhodnejšie, než roztiahnutie po celej šírke obrazovky.

Dostatočný kontrast

Nezabúdajte, že aj najlepší font môže ľahko zaniknúť, ak nebude voči zvolenému podkladu dostatočne kontrastný. Text by s pozadím jednoducho nemal splývať. Inak riskujete, že sa návštevník na webe potrebné informácie nedozvie a nabudúce jednoducho nepríde.

FOLLOW US